
KORČULA - Pet pojačanja , od čega tri povratnička i dva korčulanskim ljubiteljima vaterpola ipak 'nepoznanice' sreli smo proteklog vikenda na Gojkovom bazenu u zajedničkom trodnevnom treningu i neslužbenim utakmicama između vaterpolista KPK i splitskog Mornara.
Marin Ban i Marko Buconić dvojica koji su prvi put navukla kapekašku kapica, te trojica povratnika u KPK - Bojan Matutinović, Tin Fabris i Tomislav Denoble. Ovaj put izostala su još dvojica povratnika – Vinko Fabris i Filip Šašić koji bi se, kako sada stvari stoje trebalo uskoro uključiti u kapekaške treninge.
Splićanin Marin Ban je 34-godišnjak, poznato vaterpolo ime. Igrač sa podebljim domaćim i međunarodnim iskustvom čak igranjem i u reprezentaciji. 'Mornarevac' koji je nakon što je prošao 'sito i rešeto' domaće i Regionalne lige do prošle sezone igrao u 'Waspu' iz njemačkog Hannovera u Ligi prvaka. Prije toga član poznatog talijanskog 'Posillipa' iz Napulja. Naravno da nije prvi put u Korčuli, skoro svake je godine bar jednom tu. Najviše zahvaljujući Bojanu Matutinoviću, vjenčani su kumovi jedan drugome. Odlučio se kaže da pred kraj karijere zaigra za KPK . Pitamo ga za prve utiske sa prvog zajedničkog treninga i očekivanja u kapekaškoj kapici.
' Sve mi je već manje-više poznato u Korčuli. Igram na mjestu vanjskog na lijevoj strani, po potrebi mogu i braniča. Ovo što sam vidio na prvim zajedničkim treninzima puno je bolje od očekivanog. I momčad i pojedinačno , ugodno sam iznenađen njihovim osobnim kvalitetama. Mislim da se možemo ravnopravno nositi sa četiri-pet momčadi iz donjeg dijela ljestvice. Ostanak po meni nije upitan, kod kuće očekujem borbu sa svima iz donjeg doma uz dobre rezultate. Ostalima se pak nadam da ćemo biti 'tvrd orah'. Kako će to na kraju biti vidjet ćemo , jer se dakako nešto pita i naše protivnike. Mlada momčad, biti će oscilacija , a mi iskusniji smo tu da im pomognemo u tom za njih novom iskustvu ', rekao nam je Marin kojeg smo priupitali kako mu je bilo igrajući u Italiji i Njemačkoj.
'Posllipo je vaterpolo velikan, puno jača liga, profesionalniji odnos, sa puno talijanskih igrača, gdje si uvijek - 'stranac' … U 'Waspu' smo uglavnom bili većinom stranci , općenito bolja klima u momčadi, bolje klapa , bolje sam se osjećao . Oba iskustva pozitivna koja bi opet volio ponoviti ' rekao je Marin u diktafon Marko Polo Sporta.
Kum mu Bojan Matutinović (35) zapravo ga je doveo u redove KPK-a, pa ispada tako da je on njemu - 'kapekaški kum'. Mlađi 'Matuta' je zadnji put igrao za KPK prije četiri godine u 1.B ligi , prije toga korčulanski 'mornarevac' koji je igrao i u sva tri splitska kluba, pa u Španjolskoj, Grčkoj, Saudijskoj Arabiji, Brazilu, u Njemačkoj, uz studiji i rad neko vrijeme i u vaterpolo 'egzotičnoj' Irskoj . Više nego bogato tuzemno i inozemno iskustvo, u nekoliko navrata zaigrao i u reprezentaciji. Malo poduža pauza, nada se brzo vratiti u formu, a mi se pak nadamo da će se približiti onoj kada je slovio kao jedan od najubojitijih 'golgetera' u našim bazenima…
'Ozbiljne pauze bez pravog treninga imao sam zapravo pet-šest godina. To igranje u Irskoj bilo je onako rekreacijsko, uz posao, više sam trenira pomladak kluba nego što sam igrao. Što se kapekaških očekivanja tiče moja je poruka da ljudi u Korčuli budu strpljivi jer imamo puno igrača 'tinejdžera' . Za njih treba vremena da se izgrade u prave prvoligaške igrače. Bit će puno grešaka, ali siguran sam i puno dobrih stvari sa njihove strane . Jedan 'miks' mlade momčadi i sa nama starijima kojih ćemo ih voditi. Uglavnom tu smo da pomognemo da se KPK održi u Prvoj ligi gdje apsolutno po svemu treba i da bude. Možda usput netko od ovih mladih napreduje i napravi iskorak za eventualno igranje u nekom većem klubu ' kaže Bojan koji je dodao da će on i Marin Ban , zajedno sa sada splitskim studentom vratarom Davorom Skokandićem trenirati u Mornaru.
Usput smo se raspitali što je sa 'Matutom seniorom' , a povodom pomalo 'bombastičnih' vijesti da je zbog problema sa srcem morao hitno napustiti Španjolsku ...
'Vijest je puno ružnija ispala u medijima nego što je u stvarnosti... Otac ima istian problema sa aritmijom. Htio je sve preglede i eventualno manji jednostavni zahvat napraviti kod kuće. Vratio se u Split , čim to obavi vraća se u Španjolsku'.
Treća prinova ,a nadamo se također i pojačanje u momčadi trenera Zorana Mustura i pomoćnika mu Marjana Kosovića bit će Dubrovčanin iz Komolca Marko Buconić. Dijete dubrovačkog 'Juga' , igrao za juniore , ali i neke utakmice za prvu momčad. Sada zagrebački student, pete godine brodogradnje na FSB-u. Studentski dakle apsolvent i sada kapekaški 'brucoš'. Igra desnog vanjskog ,a dešnjak ...?
'Da to je tako, u stilu Miha Bošković, koji mi je usput rečeno i uzor. Iz Medveščaka sam stigao zajedno sa Tomom i Tinom . Mislim da ćemo moći pomoći , ipak smo sva trojica već igrali Prvu ligu i dobro smo se slagali. Svoje ćemo treninge odrađivati na bazenu na Savi sa juniorima Mladosti. Kako mi studentske obaveze budu dopuštale planiram naravno svaku priliku i svaki slobodni vikend dolaziti na trening u Korčulu. Što se toga tiče već sam dobio zadatak da Toma i Tina, ali i Vinka Fabrisa 'ustrojim' u to i što bolje organiziram …'
Tin Fabris i Tomislav Denoble pak Markovi su dosadašnji suigrači u Medveščaku . Dakako da su i oni pomogli da je Buconić postao 'kapekaš'. O dvojici 'fetivih' Korčulana i djece KPK-a sve znamo. Uostalom nedavno smo objavili i prilog o kapekaškom 'TT' dvojcu među zagrebačkim vaterpolo 'medvjedima' . Obojica studenti, sa iskustvom igranja u Prvoj ligi. Tin se pak može pohvaliti i povremenim igranjem u Regionalnoj ligi dok je bio član zagrebačke Mladosti. Itekako mladi , ali u odnosu na ostatak mladih koji će zaigrati za KPK već ipak prilično - iskusni...
'Drago mi je da je smo opet u Prvoj ligi, iznimna čast nam je da ćemo nakon više od tri desetljeća baš mi zaigrati za KPK najviši rang. Istina igrali smo i osjetili taj rang u 'Medveščaku', ali ovo je za nas kao prave 'kapekaše' ipak jedno novo vatreno krštenje' priznao nam je Tomo Denoble, a Tin Fabris za kraj dodao.
'Već smo se bili odlučili nastavati u Medveščaku.. Ali i kada je stigla vijest da je KPK u Prvoj ligi dileme za obojicu jednostavno - nije bilo ! Igrao sam i za Medveščak i sezonu prije u Mladosti , znam kako je to i sigurno je da nam neće biti lako. Trebat će nam i podrška gledatelja, znam da ih ne moram posebno pozivat...Doći će oni pomoć nam, bodriti nas i uživati u prvoligaškim utakmicama'
Razgovarao i snimio: Nenad Kosović
Foto u Galeriji slika




